Međunarodni dan svjesnosti o mucanju
Povodom Međunarodnog dana svjesnosti o mucanju koji se jučer obilježavao želimo vam istaknuti nekoliko važnih činjenica i informacija vezanih za mucanje.
Mucanje je poremećaj fluentnosti (tečnosti) govora koji utječe na tečnost i ritam govora. Poremećaj fluentnosti govora može biti prisutan u vidu nekoliko govornih ponašanja: blokada, ponavljanja glasova/slogova/riječi te produžavanja glasova. Također, uz navedena ponašanja, mogu se javiti i popratna, sekundarna ponašanja u vidu fizičkih obilježja, a to mogu biti nevoljni pokreti određenih dijelova tijela, znojenje, grčenje određenih mišića i sl. Ukoliko primijetite bilo koja od navedenih obilježja kod svog djeteta, u svakom slučaju poželjno je da se javite stručnjaku-logopedu kako bi se napravila procjena nakon koje će logoped odlučiti ima li potrebe za uključivanjem djeteta u kontinuiranu terapiju.
Stručnu pomoć logopeda važno je potražiti budući da sva navedena obilježja mogu utjecati na samopouzdanje djeteta/osobe koja muca te zbog straha mogu početi izbjegavati svakodnevne situacije koje im stvaraju određenu vrstu stresa: telefonske razgovore, obavljanje kupnje, usmeno ispitivanje, npr. u školi, postavljanje pitanja u različitim situacijama. Navedena ponašanja koja se očituju kroz strah od stupanja u socijalne interakcije kao i od održavanja socijalnih interakcija mogu dovesti do socijalne anksioznosti. U tim situacijama, pored logopeda, važno je zatražiti pomoć i podršku psihologa, psihoterapeuta.
Kako bismo osobama s poremećajem fluentnosti govora olakšali ostvarivanje socijalnih interakcija i sudjelovanje u istima, bilo bi korisno u komunikaciji s njima primijeniti nekoliko korisnih savjeta koji opisuju kako razgovarati s osobama koje mucaju:
Uvijek gledajte osobu u oči kada vam nešto priča
Nikad nemojte ispravljati osobu ili dovršavati njezine/njegove riječi dok priča
Uvijek slušajte što vam osoba koja muca govori, a ne način na koji govori
Prilikom komunikacije budite strpljivi i osobu uvijek saslušajte do kraja
Dajte osobama dovoljno vremena da kažu ono što žele
Pokušajte u razgovoru s osobama koje mucaju ne koristiti rečenice poput: „Polako pričaj!“, „Stani!“ „Diši!“ i sl.
Ne požurivati osobe da što prije završe s onim što su htjele reći
Od velike važnosti je iskoristiti priliku da pohvalimo/motiviramo dijete kad god postoji prilika za to.
Kroz ovaj tekst i savjete želimo ukazati na važnost i značenje komunikacije za svaku osobu, poštovanje i čekanje svog reda u komunikaciji. Također, važno je naglasiti da svaka osoba ima svoje vrijeme za pričanje i važno ga je poštovati. Stoga, pokušajmo ovaj tekst ne samo pročitati nego i naučiti primjenjivati u svakodnevnim situacijama i u komunikaciji s osobama koje mucaju!